Eylül 13, 2014

Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar

Dili: Türkçe

"Türk edebiyatının en başarılı romanı" diyenler vardı, Türk edebiyatının bütün eserlerini okumamakla beraber gerçek olabileceğini düşünüyorum. Bütüün kalbimle! Harika bir hikaye harika anlatım. İnanın yorum yapmak bana düşmez burda şapkamı çıkarıp yerlere kadar eğiliyorum.

Kitabın güzelliği dışında, toplumumuza da koskocaman bir ironi var. Haklısın be abi deyip rakılarımızı tokuşturabilseydik keşke..

Ne söyleyeyim daha, 5 üzerinden 3 milyon yıldız!

Eylül 03, 2014

Drina Köprüsü - Ivo Andric

Dil: Türkçe

Ya çooooooooooooooooooook güzel! O kadar güzel ki anlatamam! Bildiğiniz destan. Kitabın başından sonuna karakter yok. En azından insan karakteri yok. Bir tek Drina Köprüsü var.

Köprünün yapılmasından tee yazarın yaşadığı döneme kadar olan zamanda geçen bütüün hikayeler. Dünyanın Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa zamanından birinci dünya savaşına kadar olan bütüün hayat! Dünyanın nasıl değiştiğini bu küçük kasabadan izleyebilirsiniz. İnsan aldıları nasıl değişti, toplum yapısı nasıl değişti, teknoloji sanayi nasıl değişti. Çok güzel yahu çok çok gerçekten çok. Kitapta yüzyıllar boyunca karşılaştığınız bütün insanları seveceksiniz..

Dili çok "çerezlik" olmadığı için hüüüüp diye okunacak bir kitap değil uyarayım. Çok çok çok keyif aldım.