Ağustos 10, 2010

Fatih Harbiye - Peyami Safa

Dil: Türkçe

Zamanının İstanbul'unda modernlik ve mutaassıplık savaşı bir genç kızın hayatı üzerinden anlatılıyor. Peyami Safa tutucu kesimden olduğu için sonuç olarak modernite yeniliyor. Geçmişi anlamak açısından önemli bir kitap. Edebi yanını tartışmak bile ayıp tabii ki, harika.

Ağustos 08, 2010

Yabancı Cisim - Robin Cook

Dil: Türkçe

Robin Cook iyidir şöledir böledir dedik okuduk. Hindistan'da geçiyor hikaye orası muhteşem. Ama ne var ki, amcanın anlatımını pek beğenmedim ben. Duygusal kısımlar gazap üzümleri gibi sayfalarca detaylanırken önemli yerler hoop diye sonuca bağlanmış. Ben her zamanki gibi hikayede mantık açıkları bulduğum zaman cevaplarını alamadım. Biraz hayal kırıklığı.

Ağustos 07, 2010

Gaia Teorisi - Maxime Chattam

Dil: Türkçe

Evrimleşmiş insanların aslında seri katiller olduğu teorisi üzerine güzel bir roman. Bilim adamları ve vahşet var, tam benlik.

Ağustos 05, 2010

Tehlikeli Miras - Robert Harris

Dil: Türkçe

Amannn okumasaydım keşke. Tam amerikalı. Sanki soğuk savaştayız da Rusya'yı yerin dibine sokmuş. Hikayeyi de bulandırmış bulandırmış. Anlatım falan bayaaa kötü. Kolunuzun gözünüzün beyninizin harcadığı ATP'ye değmez.

Ağustos 04, 2010

Siyah Hatıralar Denizi - Mehmet Açar

Dil: Türkçe

24 saatten kısa bir sürede okudum. E tatildeydik tabii. Çok sürükleyici çok ilginç bir dünya düzeni içinde geçiyor. Gelecekte artık dünya kaynaklarının tükendiği zamanlarda. Ve garip bir otelde geçiyor hikaye. Sihirli mi desem bilimsel mi bilinmez. Garip ve gizemli olaylar oluyor. Sonunu çok net anlamamış olsam da ya da yazar çok güzel anlatamamış olsa da okunması lazımdır diyelim. Fantastik edebiyata güzel bir Türk katkısı.

Ağustos 01, 2010

La Revolution des Fourmis - Bernard Werber

Dil: Fransızca

Serinin son kitabı tam bir kabus. Uzattıkça uzatmış sayın yazar. Hoşuma gitmedi, zorla ite kaka bitirdim.